• Ha rendelkezésére állna egy olyan – természetes – anyag, ami minden egyes sejtben előfordul, bevenné-e, hogy fokozza energiaszintjét?
  • Ha bevehetne egy olyan természetes anyagot, ami erősíti az immunrendszert és megvédi testének sejtjeit a károsodásoktól, megtenné-e?
  • Ha kapna egy olyan természetes anyagot, ami erősítené felfogóképességét és javítaná emlékezőképességét, bevenné-e?

Örömmel tájékoztatom, hogy van egy olyan természetes, biológiai anyag, ami mindezen fenti előnyöket kínálja.
Ennek a neve: NADH (Nicotinamide Adenine Dinucleotide Hydride),
más néven koenzim Q1!

AZ „NADH”, AZAZ Q1 KOENZIM HATÁSA SZÁMOS OKRA VEZETHETŐ VISSZA.

  • Először is, ez az anyag jelenti a sejtek energiatermelésének hajtóerejét.
  • Másodsorban – nagyon fontos antioxidáns, ami megvédi testünket a szabad gyököktől és az öregedési folyamat pusztításától.
  • Erősíti az immunrendszert és megvédi a sejteket a toxinok és a környezetet szennyező anyagok okozta károsodásoktól.
  • Még az agyfunkciókat és a felfogóképességet is fokozza.
  • Mindezen túlmenően az NADH védi a májat az alkohol okozta károsodások ellen, és meggátolja a tesztoszteron bioszintézisének alkohol okozta inhibícióját, normalizálja a koleszterinszintet és a vérnyomást, gátolja a szabad gyökök képződését a szervezetünkben, és védelmet nyújt bizonyos toxinok ellen, mint pl. az AZT nevű AIDS-gyógyszer és más karcinogén anyagok ellen, ráadásul mindezt úgy, hogy nem rontja le a gyógyszer pozitív hatását. Szóval, kiváló anyagról van szó!

Mi az az NADH, azaz a Q1-koenzim?

A Q1 a szervezet legfontosabb koenzimje, számos biológiai reakció meggyorsítója. A sejtek fejlődéséhez és az energiatermeléshez NADH-ra van szükség: élelmiszereinkből energiát kell nyernünk, amelynek során az elektronokat az NADH szállítja a sejtekben zajló életfontosságú energiatermelő folyamatok során. Az NADH emellett fontos antioxidáns is!

Miért fontos a Q1?

Az NADH biológiailag „koenzim-1”-ként szerepel, ha hiány van belőle, akkor a sejtek szintjén energiahiány fog mutatkozni, ami gyengeséget, fáradtságérzetet idéz elő. Ha a testben hiányzik az NADH, ez olyan, mintha egy autóból kifogyna a benzin. Minél több NADH áll rendelkezésre egy sejtben, annál több energiát képes a sejt termelni. Sajnos azonban, ahogyan öregszünk, 30 év felett úgy csökken szervezetünkben az NADH termelése, és ezzel együtt visszaesik az NADH-tól függő, de főképpen az energiatermelésben szerepet játszó enzimek létrejötte is!

A Q1 egy „energiadús” vegyület?

A Q1 molekulájában energia van tárolva. Amikor az NADH reagál a minden sejtben jelen lévő oxigénnel, ATP formájában energia keletkezik. Minden egyes NADH-mo-lekula 3 db ATP-molekula képződéséhez vezet. Más szavakkal: az NADH-molekulának háromszoros az energiakapacitása, mint az ATP-molekulának. Ezen túlmenően az NADH további energiát hoz létre, amikor oxigénnel és vízzel reagál, miközben nikotinamid (B3-vitaminnak is nevezik) és ADP (adenozin-difoszfát, angolul: Adenosine DiPhosphate) képződik. Mindez azt jelenti, hogy az NADH mai, hétköznapi szóhasználattal mondva „szuper energiadús” anyag.

Erősíti-e a Q1 az immunrendszert?

Igen! Az NADH közvetlen módon részt vesz a sejtszintű immunvédekezési rendszerben. Speciális (makrofágoknak nevezett) fehérvérsejtek a felelősek az idegen testek, pl. a baktériumok, vírusok és penészgombák direkt eltávolításáért. Ez alatt a folyamat alatt lényegesen megemelkedett szintű anyagcsere-aktivitás – és vele együtt oxigénfogyasztás – megy végbe. Az oxigén legnagyobb része átalakul hidrogén-peroxiddá, ami képes a vírusok vagy a baktériumok elroncsolására. Ez a folyamat jelentős mennyiségű NADH-t igényel. Ezért minél nagyobb mennyiségben áll a test rendelkezésére NADH, annál több védelmet képes az immunrendszer biztosítani.

Hogyan védi a Q1 az emberi sejteket a testen belül?

Az NADH felerősíti a test természetes védekezőmechanizmusait a sejten belül. Mindenféle káros anyag hatásának vagyunk kitéve: toxinoknak, vegyszereknek, sugárzásoknak, UV-fénynek, az ózonnak és a szabad gyököknek. Ezeknek a tényezőknek mindegyike képes a sejtmembránok vagy a mitokondriumok károsítására, ahol az energiatermelés és -tárolás végbemegy. Ezek a káros anyagok a sejtek örökítőanyagát is képesek elroncsolni, azt a genetikai anyagot, amelyet a dezoxi-ribonukleinsav (DNS) képvisel. Minél nagyobb a DNS károsodása, annál kiterjedtebbek lesznek a sejtekben és a szövetekben az elváltozások. Ezt tekintik számos krónikus betegség, például a rák, a reumás gyulladások (rheumatoid arthritis), az érelmeszesedés (arteriosclerosis) és az immunhiányos betegségek biokémiai okának. Szerencsére az emberi sejtek kifejlesztettek egy olyan rendszert, ami képes kijavítani a genetikai anyagban létrejött változásokat. Ezt a rendszert szokták egyszerűen DNS-javító rendszernek is hívni, amelynek a működéséhez viszont az NADH teljes működőképességére szükség van.

Egy sejt legbelsőbb részében (amit sejtmagnak neveznek) ténylegesen csak egyetlen ismert biológiai anyag található, ami aktiválni tudja a DNS-javító rendszert: ez a vegyület az NADH. Ezért tehát minél több NADH található testünkben, annál jobban működik a DNS-javító rendszer, és annál védettebbek vagyunk a különféle, kialakulásra képes degeneratív betegségektől.

A Q1 tehát antioxidáns?

Igen, az NADH valójában véve a test leghatékonyabb antioxidáns anyaga, és ez az anyag képes más fontos antioxidáns vegyületek regenerálására is, hogy megvédjék a testet a szabad gyökök károsító támadásától. Hasonló a helyzet az NADH (koenzim-1) és a Q10 vitaminszerű koenzim (CoQ10) esetében is. Amikor CoQ10-et veszünk be étrend-kiegészítő anyagként, akkor ez a valóságban az oxidált formában található, ezért ekkor nem is antioxidáns. A testben a CoQ10-et előbb módosítani kell, ezt az NADH végzi el, ekkor válik belőle hatékony antioxidáns és energiatermelő vegyület. Az NADH ezen reduktív (vagy más szóval átalakító) képessége nélkül a CoQ10 haszontalan a szervezet számára.
A Q1 koenzimnek a képessége tehát az, hogy számos más vegyületet át tud alakítani az aktív, hatékony, antioxidánsként viselkedő alakba. NADH alakítja vissza a felhasznált glutationt hatásos antioxidáns formájába. A glutationnak ez az alakja pedig vissza tudja alakítani a C-vitamint az aktív állapotba. A C-vitamin aztán regenerálni tudja a felhasznált E-vitamint, és visszaalakítja az aktív E-vitamin alakba.

Létfontosságú, hogy a szervezetben elegendő antioxidáns, például NADH legyen, hogy ki tudja küszöbölni a veszélyes szabad gyököket, és már néhány milligramm (azaz néhány molekula) NADH elég ahhoz, hogy kifejtse jótékony hatását a test antioxidánsokon alapuló védelmi rendszerére a betegséget okozó szabad gyökökkel szemben.

Milyen típusú károsodásokat képesek okozni a szabad gyökök?

A szabad gyökök rendkívül reakcióképes molekulák, melyek a sejtjeinkben található számos vegyülettel kölcsönhatásba tudnak lépni, mint a sejtmembránt körülvevő lipidekkel, ezáltal megsértik a sejtfal integritását, anyagátáramlást tesznek lehetővé, ily módon a sejt alapvető fontosságú vegyületei jutnak ki a sejtből, ami rendszerint a sejt elpusztulását vonja maga után.

A szabad gyökök – úgy tűnik – részt vesznek a rák, egyes szívbetegségek, az érelmeszesedés (arteriosclerosis), a cukorbetegség (diabetes), egyes idegrendszeri elfajulással járó betegségek (például a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór) és más autoimmun betegségek kifejlődésében. Minthogy az NADH önmagában is antioxidáns vegyület, továbbá más antioxidáns anyagok regenerátora, ezért mind direkt, mind indirekt úton részt vesz az emberi egészség fenntartásában.

Az NADH erősíteni tudja-e az emberi emlékezőképességet?

Igen! Az emlékezőképesség legfontosabb előfeltétele a felismerés (kogníció). Az ingerületátvivő anyagok a felelősek mind a vegetatív működésért, mind a felismerőképességért, a kognitív viselkedésért. A leginkább ismert neurotranszmitter anyagok a következők: az adrenalin, ennek az előanyaga a noradrenalin, valamint a dopamin és a szerotonin.

Ha nő ezeknek a neurotranszmitter anyagoknak a termelése, akkor javul a kognitív teljesítmény is. Bizonyos vizsgálatok azt mutatták, hogy a dopamin és az adrenalin termelését természetes módon fokozza az NADH. Ennélfogva az NADH hatékonyan képes erősíteni a memóriát.

Többféle módon is képes a Q1 segíteni?

Az NADH számos más előnyös egészségügyi hatással is rendelkezik.

1. Megvédi a májat az alkohol okozta károsodásoktól.
Az NADH ugyanis az aktivátora annak az enzimnek, ami lebontja az alkoholt (az alkohol-dehidrogenáznak). Ez azt jelenti, hogy minél több NADH található a májunkban, annál gyorsabban bontódik le az alkohol. Emellett az NADH a máj enzimfunkcióinak a hatékonyságát is képes fokozni, aminek következtében gyorsabb oxidáció megy végbe, rövidebb lesz az alkohol behatásának az ideje, és kisebb átlagos májkárosodás jön létre. Az NADH a tesztoszteron nevű nemi hormonnak az alkohol kiváltotta gátlása ellen is véd. Alkohol hatása alatt a tesztoszteron termelése blokkolva van, gátlás alatt áll. Más szavakkal ez azt jelenti, hogy minél több alkoholt fogyaszt valaki, annál kevésbé kívánja a szexet. NAD jelenlétében a tesztoszteron-termelésnek ez az alkohol által kiváltott gátlása (alkohol-indukált inhibíciója) csökken vagy megszűnik.

2. Az NADH csökkenti a koleszterinszinteket és a vérnyomást.
Állatokkal (született, spontán magas vérnyomású patkányokkal) végzett ún. kettősvak kísérletben az NADH nyolc héten belül csökkentette a koleszterinszinteket, és tizenegy héten belül csökkentette a vérnyomást. Ezek az előzetes állatkísérletek arra engednek következtetni, hogy az NADH az emberekben is képes lehet a vérnyomás és a koleszterinszintek mérséklésére.

3. Az NADH gátolja a dopamin autooxidációját.
A dopamin nevű neurotranszmitter anyag a testben spontán módon oxidálódik, ez különösen igaz az agyban – ezt a jelenséget hívjuk autooxidációnak. Ez a folyamat lényegesen erősebb idősebb emberek esetében. Minthogy az NADH gátolni képes a dopamin autooxidációját, ezért hasznos eszközt jelent az agy bizonyos területeit ért károsodások megakadályozásában vagy csökkentésében.

4. Ezért az NADH segítségünkre lehet az öregedés során bekövetkező „sejthalálnak” és a szövetek degenerálódásának a késleltetésében.

Klinikai vizsgálatok

Alig néhány évvel ezelőtt számos vizsgálatot és klinikai kísérletet végeztek az NADH-val kapcsolatban, melyek nagyon figyelemreméltó eredményt adtak. A tanulmányok azt mutatták, hogy az NADH hatásos vagy ígéretes anyag lehet számos nehezen kezelhető betegség kezelésében, mint pl. a Parkinson-kór, a krónikus fáradtsággal járó betegség (angolul: „chronic fatigue syndrome” – CFS, magyarul: krónikus fáradtságszindróma), az Alzheimer-kór és a depresszió esetében.

Parkinson-kór Q1 szedése esetén

A Parkinson-kór tüneteit a központi idegrendszer egyik legfontosabb ingerületátvivő (angolul: „messenger”, azaz „küldönc”) anyagának, a dopaminnak a hiánya okozza. Ez a neurotranszmitter anyag a felelős az izomtónusért és az izmok erejéért, a függőlegesen maradás képességéért, a nemi vágyért (libidóért) és az érzelmi hajtóerőért. Ezt a dopaminhiányt jól tükrözi a Parkinson-kór három legfontosabb tünete: az akinesia (azaz a mozgásra való képtelenség), a test merevsége és a tremorok (azaz a remegések). Ezeket a tüneteket nem szabad figyelmen kívül hagyni, ha a Parkinson-kór okszerű és hatékony kezelési módját keresi valaki, és az életelvárások is normálisak lehetnek, ha megfelelő kezelést alkalmaznak!

Számos vizsgálat során mutatták ki, hogy az NADH természetes úton képes serkenteni a dopamin termelését.

Egy klinikai nyílt vizsgálat során 885, Parkinson-kórban szenvedő beteget kezeltek az NADH egyetlen stabilizált, felszívódásra képes, szájon át bevehető formájával. A kezelés két hete után szignifikáns számú beteg esetében tapasztaltak javulást a mozgékonyság terén, különösen a sétálás, a nyomás, a testtartás, a beszéd és a mimika esetében.

Segít-e az NADH a dementia (szellemi leépülés) és az Alzheimer-kór esetében?

Igen, úgy tűnik, hogy az NADH javítja a felfogó- és megértőképességet (a kognitív gondolkodást). Az egyik – az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Minisztérium („Food and Drug Administration”, FDA) által jóváhagyott, kettősvak, placebókontrollált – vizsgálatban, amit a Georgetown University Medical Center nevű egyetemi orvosi központban végeztek, azt találták, hogy az olyan jellegű dementiában (szellemi leépülésben) szenvedő betegek esetében, mint az Alzheimer-kór, statisztikailag szignifikáns javulást értek el 6 hónapnyi kezelés után, a kezelés során naponta 10 mg NADH-t adtak (2 db 5 mg-os tablettában) a betegeknek. Az NADH-val kezelt betegek nem mutatták további, progresszív kognitív visszaesés nyomait a kezelés időtartama alatt, és szignifikáns javulást tapasztaltak náluk a memória, a verbális közlések, vizuális és percepcionális problémamegoldó képesség terén. Ezek az eredmények alátámasztották az NADH-val végzett kezelést az Alzheimer-kór terápiás programjának részeként. Az eredmények a károsodott, de még életképes agysejtek fokozott energia-metabolizmusát tükrözhették.

Segít-e a Q1 a depresszióban?

A depresszió abszolút okait még nem tisztázták tökéletesen, de a neurotranszmitterek (az ingerületátvivő anyagok, az idegrendszerben lévő bizonyos speciális vegyületek, mint pl.: dopamin, norepinefrin és szerotonin) megbomlott egyensúlya kulcsfontosságú szerepet játszik a depresszióban, minthogy az NADH-ról tudjuk, hogy serkenti ezeknek a neurotranszmittereknek a természetes termelését.
Alkalmazása: a kutatók azt állítják, hogy az NADH-t biztonságosan lehet huzamosabb időtartamon át szedni. Sok ember több éven át is fogyasztotta már az NADH-t; ők egyetlen mellékhatásról sem számoltak be. A test ilyenkor állandóan a sejten belüli energiával feltöltött állapotban van, az NADH ugyanis nagyon hatékonyan látja el a sejteket energiával. Tehát minél több NADH áll a szervezet rendelkezésére, a test annál több energia termelésére képes. Ha terápiás jelleggel szedi valaki az NADH-t, akkor a folyamatos napi bevitel kiegészítve a másik koenzimmel, a Q10-zel javasolt!