aurel kft

valeriana-relax-day
valeriana-relax-night

Naturshop

webáruház

naturshop left

Minden egy helyen
negyzet-strong-detox

multiwinter-w274

multi-start

nicotin-stop

celsus-hu-strong

allergy-forte

malnacsili-negyzet

szivunkert-vital-magne-negyzet

strongman-tokmag-negyzet

immunvedelem

naturshop-webaruhaz-a-facebookon-is

Sejtvédő tőzegáfonya

Az áfonyák nálunk ritka növények – a sarkkörtől a trópusokig Földünk északi felét az áfonyáknak mintegy háromszáz faja népesíti be. Ezek egyik kiemelkedő faja a tőzegáfonya (Vaccinium oxycoccus) – angolul cranberry –, mely igen nedves, savanyú talajon, tőzegmohalápon él. A 19. században még a Dunántúlon is előfordult. Ma csak az Észak-Alföld tőzegmohalápjain található meg. Az utóbbi időben egyre közkedveltebb egészségvédő és gyógyító hatásáért…

Sokan keverik a vörös áfonyával (vaccinium vitis-idaea), melynek angol elnevezése azonos: cranberry. Ám a vörös áfonya igazi hazája Észak-Európa, ott az erdős tundrák és tajgák növénye. Közép-Európában csak a hegyek magasabb régióiban él, hazánkban jóval ritkább, mint a fekete áfonya. Kedveli a fényt, ezért inkább erdőszéleken, vágásterületeken telepszik meg. Nálunk a Zempléni-hegységben, illetve a Nyugat-Dunántúl néhány pontján (például az Őrségben, Göcsejben, a Kőszegi-hegységben, illetve a Mecsekben) található.
Vadon élő bogyós gyümölcseink tápértéke sokkal magasabb, mint azoké, amelyeket termelnek. Mindkét áfonyában azonos hatóanyagok vannak, azonban lényegesen eltér a gyümölcs cukortartalma. Míg a vörös áfonya cukortartalma 12%, addig a tőzegáfonya mindössze 3% cukrot tartalmaz. A tőzegáfonya pektintartalma 0,7%, a vörös áfonyáé 0,3%.

Egészségvédő festék van benne
Az áfonya gyümölcse igen értékes. Festékanyagai az antocianinok, amelyek a színét adják, biológiailag értékesebbek, mint amilyenek a gyümölcshús alkotói. Az antocianinok bioaktív anyagok, segítenek megőrizni az ember egészségét:

• Az antocianinok erélyes antioxidáns vegyületek, azaz védenek a sejtkárosodás és a rák keletkezése ellen.
• Gyümölcssavakat, cukrot, pektint, cseranyagot, vitaminokat is nagy adagban tartalmaz.
• Az áfonya gyümölcse jelentős A-vitamin-tartalma révén a farkasvakság kezelésében is segít.
• Kiemelkedően magas a káliumtartalma, továbbá kalcium, vas, magnézium, mangán, cink, kén, foszfor, C-vitamin is bőven van benne.

Gyógyító hatása

Igen magas ásványi só-, fém- és nyomelem-tartalmának, valamint sejtvédő festékanyagának köszönhetően igencsak sokrétűen alkalmazható. Tudományosan is igazolt, hogy
• a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésben és kiegészítő kezelésében igen hatékony
• a szem különféle betegségeinek kezelésére is használható – elsősorban farkasvakságra, homályos látásra
• baktériumölő hatása is bizonyított

Szívvédő tőzegáfonya
Az áfonya az egyik legbiztosabb természetes gyógyszer a szívszélhűdés (infarktus) elkerülésére, illetve annak gyógyítására. Azok számára, akik bármilyen érrendszeri, koszorúér- vagy egyéb, a szívvel kapcsolatos betegségben szenvednek, ajánlatos áfonyalé fogyasztása. Rendkívüli gyógyító erejét annak köszönheti, hogy nagyon magas a kálium- és érvédő festéktartalma. Ennek köszönhetően stabilizálja a szívritmust és védi az ereket. Ezért nemcsak a nagyon alattomos érbetegség megelőzésére jó, de azok számára is ajánlatos, akik enyhébb szívinfarktuson átestek már, és nem kizárt náluk újabb roham bekövetkezése sem. Az áfonya rendszeres fogyasztásával nagyobb eséllyel meg lehet előzni a következő rohamot. Napi egy pohár áfonyalé elfogyasztása elegendő a baj megelőzéséhez. Ha nincs a környékünkön friss áfonya, szedjünk kúraszerűen áfonyakapszulát!

Érvédő hatású
Az áfonya hat minden olyan betegségre is, amely a kapilláris erecskékkel van összefüggésben: vérkeringési zavarok, így az artériákkal és a vénákkal kapcsolatos rendellenességek, vérzékenység, visszértágulat, ödémakészség, érelmeszesedés, érszűkület stb.
TIPP: magas vérnyomás, cukorbetegség, magas vérzsírok, érszövődmények megelőzésére is ajánlható.

Lázas megbetegedések esetén is segít
Skarlát, malária, reumatikus láz, influenza és más, lázzal járó betegség esetén is jó szolgálatot tesz az áfonya, mert magas vitamin-, ásványi anyag-tartalma aktiválja az immunsejteket, és elősegíti a károkozók leküzdését.

Javulnak a bőrbetegségek és a bőrkiütések
A bőrbetegségek egy része és egyes kiütések a máj és az emésztőszervek működésével függenek össze, az pedig azzal, amit fogyasztunk, illetve a vér állapotával. Az áfonya jó vértisztító, ezért enyhíti az ekcémás, kiütéses, pikkelysömörös bőrtüneteket.

Élesíti a látást
Több szembetegség is enyhíthető az áfonya rendszeres fogyasztásával: így a szürkületi vakság, a szürke hályog és a magas vérnyomásból eredő látási zavarok.
TIPP: amennyiben nem tud áfonya- vagy tőzegáfonya-bogyót vagy -levet beszerezni, szedjen kúraszerűen tőzegáfonya-koncentrátumot tartalmazó kapszulát!

Megjelent: 2637 alkalommal Utoljára frissítve: 2012. július 23. hétfő 10:37