aurel kft

valeriana-relax-day
valeriana-relax-night

Naturshop

webáruház

naturshop left

Minden egy helyen
negyzet-strong-detox

multiwinter-w274

multi-start

nicotin-stop

celsus-hu-strong

allergy-forte

malnacsili-negyzet

szivunkert-vital-magne-negyzet

strongman-tokmag-negyzet

immunvedelem

naturshop-webaruhaz-a-facebookon-is

Hűtés, viszketés- és gyulladáscsökkentés

Újra itt a nyár, és vele együtt a várva várt napsütés. A jó idő és a nyári szünidő kicsalogatja a családokat a szabadba, lekerülnek a hosszú ruhadarabok, és egyre több testrészünk lesz fedetlen. Nem is gondolnánk, mennyi mindennek ki van téve bőrünk ebben az időszakban. A nyár magával hozza a napégést és a szúnyogcsípéseket, illetve a statisztikák azt mutatják, hogy ilyenkor megsokszorozódnak a felszíni sérülések is.

A nap által keltett bőrpír és a csípésék kezelésének alapja az érintett terület hűtése, a viszketés és a gyulladás enyhítése. Nézzük milyen lehetőségeink vannak akkor, amikor már megtörtént a baj! A szúnyogcsípésre és napégésre több házi praktikát ajánlanak. Mit tehetünk akkor, ha nincs a közelben patika és összecsíptek a szúnyogok:
•    vágjunk félbe egy vöröshagymát, nyomjuk ki a levét, és a levet kenjük a csípésre, majd hagyjuk hatni 10-15 percig;
•    daraboljunk fel vagy törjünk össze petrezselyem zöldjét, ezt kenjük a csípésre dörzsöljük be a csípés helyét jégkockával;
•    tegyünk 1 csésze vízbe 1 kiskanál ecetet, ezzel nedvesítsünk be egy kis vattát, és többször borogassuk vele a csípés helyét;
•    kakukkfűolaj enyhíti a csípő, viszkető érzést és csökkenti a gyulladást; valamint
•    az árnika krém pár nap alatt lehúzza a rovarcsípés által okozott gyulladást.
A napégésre pedig a következők lehetnek hatásosak:
•    napozás előtt és után is fontos, hogy fogyasszunk a bőrünk egészségének védelme érdekében A-, C- és E-vitaminban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket;
•    leégés után jót tesz egy írós vagy tejfölös pakolás, amely nemcsak hűti, hanem meg is nyugtatja a gyulladt bőrt;
•    a kamillás lemosás nyugtatja a leégett bőrfelületet, ám a növényre allergiásoknak ez nem ajánlott; valamint
•    az uborkapakolással hidratálhatjuk, és ásványi anyagokkal tölthetjük fel bőrünket.
A horzsolásra, zúzódásra is hatásosak lehetnek ezek a népi gyógyászatban alkalmazott módszerek. A felsorolás természetesen folytatható még, de az eddigiekből is látható, hogy a házi praktikák is a hűtés, viszketés- és gyulladáscsökkentés hármasát alkalmazzák.

A terápiás lehetőségek másik végletét jelentik az OGYI engedéllyel rendelkező recept nélkül kiváltható készítmények, az úgynevezett „Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény”-ek. Ezek leginkább a következő összetevőket tartalmazzák:
•    cink-oxid-ot, ami a szövetek összehúzódását eredményezi, valamint csökkenti a regenerációs folyamatban a szöveti folyadékveszteséget;
•    benzil-benzoát-ot, vagy benzil-cinnamát-ot, amelyek elősegítik a hámsejtek növekedését, gyorsítják a hámképződési folyamatot;
•    benzil-alkohol-t, ami gátolja a baktériumok elszaporodását és enyhíti a kellemetlen, égő érzetet;
•    lanolin-t, ami puhít és hidratál, így segít megőrizni a bőrnedvességét;
•    dexpathenolum-ot, ami szintén hámosító hatású és emellett csökkenti a viszketést és a gyulladást.

Ebben a csoportban egy másik irány a természetes hatóanyagok alkalmazása. Ennek a hátterében az áll, hogy a kémiai szintézisek során előállított hatóanyagok bizonyos értelemben testidegenek, gyakran mérgezőek, allergiát, szenzibilitást okozhatnak. Bár a növényi eredetű anyagok között is lehetnek károsak, de mivel ezeket már nagyon régen használják, az erre vonatkozó információk általában részletesen ismertek, míg a kémiai anyagoknál bonyolult biztonsági vizsgálatok elvégzése szükséges, hogy a szövődmények elkerülhetők legyenek. A növényi hatóanyag kiválasztásának lényeges szempontja, hogy a növényi eredetű készítmény hatóanyag-összetétele vagy több hasonló vegyületet, vagy sok különböző vegyület kivonatának megfelelő arányú keverékét tartalmazza. Az előállítás során a megfelelő növényi koncentrátumok keverékéből olyan hatóanyag keletkezik, mely a bőrsérülése miatt szükséges regenerálódási folyamatokat felgyorsítja.

Ezt a hatást a célszerűen kiválasztott növényi eredetű hatóanyagok gondosan megtervezett keverékével érhetjük el, amit a hatóanyag kedvező hasznosulásának biztosítása érdekében liposzómába zárással egészíthetjük ki. Az igazán hatékony napégésre, csípésre, horzsolásra és zúzódásra ajánlott készítményekben két biológiailag aktív hatóanyagcsoport (illóolaj és vitamin) van liposzómába zárva. A liposzómák olyan mesterségesen létrehozott zsírszemcsék (foszfolipidek), amelybe hatóanyagot zártak. Ezek a foszfolipidek a sejtmembránokat is alkotó természetes foszfolipidekhez hasonlóak. Ismert, hogy a liposzómás formulációkkal kedvezően lehet befolyásolni a hatóanyagok lokális koncentrációját és a transzport folyamatokat, így az illóolajok elősegítik a sebgyógyulás biokémiai folyamatának felgyorsítását anélkül, hogy ebben, mint kémiai anyag részt vennének, tehát mondhatjuk mintegy „katalizátorként“ működnek. A liposzómázott aktív hatóanyag gyors sebgyógyítást indukál, gyakran hegesedés nélküli bőrregenerálódással.
Az aloe vera-ról már régóta ismert, hogy serkenti a hámképződést, enyhíti a viszketést és a gyulladást. A kamilla olajról és a körömvirág kivonatról is tudjuk, hogy gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást elősegítő, hámosító hatásúak. Mindezen természetes összetevők bőrregenerációt serkentő hatását több készítményben is kiaknázzák. A natúr-hatóanyagú készítmények között is egyedinek és nagyon hatásosnak számít a hazai fejlesztésű Rosa centifolia-t tartalmazó Irix, valamint Naksol. Sajnos hosszabb időn keresztül nem lehetett beszerezni ezeket a készítményeket, viszont az utóbbi hónapokban, a gyártás megfelelő standardizálást követően, újra kapható az Irix. Végezetül az ebben a csoportba tartozik a szintén hazai kutatók által kifejlesztett Everclear is, ami a klinikai vizsgálatok eredményéra alapozott véleményem szerint egy potenciális sikertörténet lehet.

Végezetül azt kívánom, hogy mindenkinek úgy teljen a nyara, hogy a fentieket ne kelljen alkalmaznia, viszont ha szükséges, akkor próbálja a számára leghatékonyabb megoldást megtalálni.

Kellemes és tartalmas nyarat kívánva:

Dr. Szigeti Gyula Péter

Megjelent: 5318 alkalommal Utoljára frissítve: 2012. július 23. hétfő 12:52